o pierwsze, gdy Odwołujący utracił status aktywnego uczestnika (wykonawcy) postępowania o udzielenie zamówienia w wyniku czynności zamawiającego polegającej na odrzuceniu jego oferty, której to czynności Odwołujący nie zakwestionował (formułując w ramach odwołania zarzut w zakresie odrzucenia jego oferty lub poprzez wniesienie odrębnego odwołania w tym zakresie). Co istotne, w taki wypadku Odwołujący mógł wcześniej status wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia posiadać (złożył ofertę, ubiegał się o zamówienie), jednak w wyniku niezakwestionowanego odrzucenia jego oferty sytuacja Odwołującego ulega drastycznej zmianie. Czynność odrzucenia oferty wykonawcy z postępowania o udzielnie zamówienia publicznego wywiera bowiem skutki prawne, które, w sytuacji braku wniesienia odwołania, mają charakter nieodwracalny. Brak zaskarżenia czynności odrzucenia oferty wykonawcy powoduje, że wykonawca taki jest wykonawcą jedynie w ujęciu historycznym, w zamkniętych ramach czasowych, których cezurą końcową jest skuteczne (niezaskarżalne) wykluczenie go z udziału w postępowaniu lub odrzucenie złożonej przez niego oferty.
Po drugie, zgodnie z art. 7 pkt 30 ustawy Pzp przez wykonawcę należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która oferuje na rynku wykonanie robót budowlanych lub obiektu budowlanego, dostawę produktów lub świadczenie usług lub ubiega się o udzielenie zamówienia, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. Z przytoczonego przepisu wynika zatem w sposób niebudzący wątpliwości, że status wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wiąże się z czynnym uczestnictwem w kolejnych etapach postępowania o udzielenie zamówienia. W kontekście powyższego wskazać należy, że kolejnym powodem odrzucenia odwołania jako wniesionego przez podmiot nieuprawniony będzie sytuacja, w której wykonawca w przetargu ograniczonym nie złożył oferty przetargowej, pomimo, że otrzymał zaproszenie do złożenia oferty wraz ze specyfikacją warunków zamówienia. Mimo, że na wcześniejszym etapie postępowania był on wykonawcą uczestniczącym w postępowaniu (złożył wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, został uznany za wykonawcę spełniającego warunki udziału w postępowaniu, a nawet kierował wnioski o wyjaśnienie treści specyfikacji warunków zamówienia bądź wniósł odwołanie wobec treści dokumentów zamówienia), to wskutek nie złożenia oferty za wykonawcę uznany już być nie może. Taki podmiot utracił bowiem status wykonawcy na skutek określonych czynności, w tym przypadku wobec braku złożenia oferty w odpowiedzi na zaproszenie wystosowane przez zamawiającego. Na etapie badania i oceny złożonych ofert oraz wyboru najkorzystniejszej oferty wykonawca taki już nie ubiega się o udzielenie zamówienia, nie złożył bowiem oferty i nie będzie mógł zawrzeć z zamawiającym umowy o udzielenie zamówienia publicznego.
Podsumowując, krąg podmiotów posiadających status wykonawcy może ulec zawężeniu wraz z biegiem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. W przypadku przetargu ograniczonego, po upływie terminu składania ofert status ten przysługuje wyłącznie podmiotom, którzy złożyli oferty. Brak złożenia oferty poczytywany jest natomiast jako rezygnacja z dalszego udziału w postępowaniu. Także w podstawowym trybie przetargowym, wykluczenie wykonawcy z udziału w postępowaniu lub odrzucenie złożonej przez niego oferty z jednoczesnym brakiem zaskarżenia takich czynności zamawiającego powoduje, że wykonawca staje się podmiotem indyferentnym dla postępowania przetargowego, a w konsekwencji nie przysługują mu środki ochrony prawnej przewidziane w ustawie Pzp. Przyjęcie odmiennego wniosku i uznanie, że w ww. sytuacjach nawet podmioty niebiorące udziału w danym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego mogłyby kwestionować podejmowane przez zamawiających czynności, prowadziłoby do całkowitego wypaczenia sensu instytucji środków ochrony prawnej.
Marek Tomasik – Ekspert ds. zamówień publicznych
────────────────────────────────────────────
Dziękujemy, że jesteś z nami.
Niniejsze opracowanie nie może być wykorzystywane jako opinia prawna, w tym nie może służyć jako rekomendacja określonych działań, w szczególności w ramach działalności gospodarczej.
Aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do naszego Newslettera.
Zapraszamy również do obserwowania strony Kancelarii na Linkedin