Wykonawcy wciąż nie płacą kontrahentom. Automat może ich wykluczyć z przetargu


Dziennik Gazeta Prawna 10.10.2018

10.10.2018

– Uznałbym za nie również doświadczenia własne zamawiającego. Jeśli przy wcześniejszych inwestycjach wykonawca nie płacił, a tym bardziej, gdy zamawiający musiał sam rozliczać się z podwykonawcami, to ma prawo wykluczyć taką firmę z kolejnego przetargu – uważa Dariusz Ziembiński, radca prawny z kancelarii Dariusz Ziembiński & Partnerzy.

– Takie działanie leży w dobrze rozumianym interesie publicznym. Z firmą, która nie płaci, podwykonawcy nie chcą zazwyczaj pracować, i ta musi brać kontrahentów z łapanki. To zaś ma wpływ na jakość prac – podkreśla prawnik, zastrzegając, że wykluczanie wykonawców nie może odbywać się w sposób automatyczny i każdą ze spraw trzeba oceniać indywidualnie.

Przedsiębiorcy niepłacący podwykonawcom wygrywają kolejne przetargi. Eksperci ostrzegają jednak przed przepisami, które wykluczałyby ich automatycznie

Chociaż w ustawie p.z.p. nie ma przepisu, który wprost nakazywałby wykluczanie przedsiębiorców zalegających z płatnościami na rzecz podwykonawców, można znaleźć normę ogólną, którą da się zastosować przynajmniej wobec ewidentnych naciągaczy. Chodzi o art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy p.z.p. Zgodnie z nim eliminacji podlega wykonawca, który „w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe, co podważa jego uczciwość (…), co zamawiający jest w stanie wykazać za pomocą stosownych środków dowodowych”.

 

więcej po linkiem: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1295702,mechanizm-wykluczenia-w-przetargach.html